Create
Learn
Share

Finnish exam section 1 - negatiivinen imperfekti

rename
kojigabriel's version from 2018-05-03 12:16

Verb type 1

Question Answer Column 3 Column 4 Column 5 Column 6 Column 7
lukeaminä en lukenutsinä et lukenuthän ei lukenutme emme lukeneette ette lukeneethe eivät lukeneet
puhuaminä en puhunutsinä et puhunuthän ei puhunutme emme puhuneette ette puhuneethe eivät puhuneet
istuaminä en istunutsinä et istunuthän ei istunut me emme istuneette ette istuneet he eivät istuneet
asuaminä en asunutsinä et asunuthän ei asunutme emme asuneette ette asuneethe eivät asuneet
kirjoittaaminä en kirjoittanutsinä et kirjoittanuthän ei kirjoittanutme emme kirjoittaneette ette kirjoittaneethe eivät kirjoittaneet
kysyäminä en kysynytsinä et kysynythän ei kysynytme emme kysyneette ette kysyneethe eivät kysyneet
etsiäminä en etsinytsinä et etsinythän ei etsinytme emme etsineette ette etsineethe eivät etsineet
antaaminä en antanutsinä et antanuthän ei antanutme emme antaneette ette antaneethe eivät antaneet
auttaaminä en auttanutsinä et auttanuthän ei auttanutme emme auttaneette ette auttaneethe eivät auttaneet
tunteaminä en tuntenutsinä et tuntenuthän ei tuntenutme emme tunteneette ette tunteneethe eivät tunteneet
tietääminä en tietänytsinä et tietänythän ei tietänytme emme tietäneette ette tietäneethe eivät tietäneet
ymmärtääminä en ymmärtänytsinä et ymmärtänythän ei ymmärtänytme emme ymmärtäneette ette ymmärtäneethe eivät ymmärtäneet
lentääminä en lentänytsinä et lentänythän ei lentänytme emme lentäneette ette lentäneethe eivät lentäneet
vaihtaaminä en vaihtanutsinä et vaihtanuthän ei vaihtanutme emme vaihtaneette ette vaihtaneethe eivät vaihtaneet
kääntääminä en kääntänytsinä et kääntänythän ei kääntänytme emme kääntäneette ette kääntäneethe eivät kääntäneet
memorize

Verb type 2

Question Answer Column 3 Column 4 Column 5 Column 6 Column 7
myydäminä en myynytsinä et myynythän ei myynytme emme myyneette ette myyneethe eivät myyneet
juodaminä en juonutsinä et juonuthän ei juonutme emme juoneette ette juoneethe eivät juoneet
syödäminä en syönytsinä et syönythän ei syönytme emme syöneette ette syöneethe eivät syöneet
tuodaminä en tuonutsinä et tuonuthän ei tuonutme emme tuoneette ette tuoneethe eivät tuoneet
viedäminä en vienytsinä et vienythän ei vienytme emme vieneette ette vieneethe eivät vieneet
kopioidaminä en kopioinutsinä et kopioinuthän ei kopioinutme emme kopioineette ette kopioineethe eivät kopioineet
löydäminä en löytänytsinä et löytänythän ei löytänytme emme löytäneette ette löytäneethe eivät löytäneet
memorize

Verb type 3

Question Answer Column 3 Column 4 Column 5 Column 6 Column 7
tullaminä en tullutsinä et tulluthän ei tullutme emme tulleette ette tulleethe eivät tulleet
mennäminä en mennytsinä et mennythän ei mennytme emme menneette ette menneethe eivät menneet
pestäminä en pessytsinä et pessythän ei pessytme emme pesseette ette pesseethe eivät pesseet
noustaminä en noussutsinä et noussuthän ei noussutme emme nousseette ette nousseethe eivät nousseet
opiskellaminä en opiskellutsinä et opiskelluthän ei opiskellutme emme opiskelleette ette opiskelleethe eivät opiskelleet
hymyilläminä en hymyillytsinä et hymyillythän ei hymyillytme emme hymyilleette ette hymyilleethe eivät hymyilleet
kävelläminä en kävellytsinä et kävellythän ei kävellytme emme kävelleette ette kävelleethe eivät kävelleet
ollaminä en ollutsinä et olluthän ei ollutme emme olleette ette olleethe eivät olleet
memorize

Verb type 4

Question Answer Column 3 Column 4 Column 5 Column 6 Column 7
avataminä en avannutsinä et avannuthän ei avannutme emme avanneette ette avanneethe eivät avanneet
tavataminä en tavannutsinä et tavannuthän ei tavannutme emme tavanneette ette tavanneethe eivät tavanneet
herätäminä en herännytsinä et herännythän ei herännytme emme heränneette ette heränneethe eivät heränneet
osataminä en osannutsinä et osannuthän ei osannutme emme osanneette ette osanneethe eivät osanneet
tuhlataminä en tuhlannutsinä et tuhlannuthän ei tuhlannutme emme tuhlanneette ette tuhlanneethe eivät tuhlanneet
halutaminä en halunnutsinä et halunnuthän ei halunnutme emme halunneette ette halunneethe eivät halunneet
siivotaminä en siivonnutsinä et siivonnuthän ei siivonnutme emme siivonneette ette siivonneethe eivät siivonneet
palataminä en palannutsinä et palannuthän ei palannutme emme palanneette ette palanneethe eivät palanneet
memorize

Verb type 5

Question Answer Column 3 Column 4 Column 5 Column 6 Column 7
tarvitaminä en tarvinnutsinä et tarvinnuthän ei tarvinnutme emme tarvinneette ette tarvinneethe eivät tarvinneet
hallitaminä en hallinnutsinä et hallinnuthän ei hallinnutme emme hallinneette ette hallinneethe eivät hallinneet
häiritäminä en häirinnytsinä et häirinnythän ei häirinnytme emme häirinneette ette häirinneethe eivät häirinneet
valitaminä en valinnutsinä et valinnuthän ei valinnutme emme valinneette ette valinneethe eivät valinneet
memorize

Verb type 6

Question Answer Column 3 Column 4 Column 5 Column 6 Column 7
vanhetaminä en vanhennutsinä et vanhennuthän ei vanhennutme emme vanhenneette ette vanhenneethe eivät vanhenneet
kylmetäminä en kylmennytsinä et kylmennythän ei kylmennytme emme kylmenneette ette kylmenneethe eivät kylmenneet
haljetaminä en haljennutsinä et haljennuthän ei haljennutme emme haljenneette ette haljenneethe eivät haljenneet
tarjetaminä en tarjennutsinä et tarjennuthän ei tarjennutme emme tarjenneette ette tarjenneethe eivät tarjenneet
memorize

Notes

Question Answer
Verb type 1remove last vowel, add nut/nyt for all singular forms. and neet to all plural
Verb type 2remove last two letters, add nut/nyt for all singular forms. and neet to all plural
Verb type 3remove last two letters, extend last consonant by same consonant, ut/yt for all singular forms. and neet to all plural
Verb type 4remove last two letters, add nnut/nnyt for all singular forms, and neet to all plural
Verb type 5remove last two letters, add nnut/nnyt for all singular forms, and neet to all plural
Verb type 6remove last two letters, add nnut/nnyt for all singular forms, and neet to all plural
memorize